SZKODY GÓRNICZE
Mając na uwadze fakt, iż wszystkie kopalnie zostaną wkrótce zamknięte warto w najbliższym czasie wystąpić o odszkodowanie za jakiekolwiek szkody górnicze, które powstały na skutek działalności kopalni, albowiem po ich zamknięciu poszkodowani nie będą mieli prawa już uzyskać jakiejkolwiek kwoty od kopalni.
Odpowiedzialność za szkody
Warto wystąpić o odszkodowanie za szkody, które powstały nie tylko w budynkach (tynki zewnętrzne, tynki wewnętrzne, okna, drzwi, podłogi, płytki ceramiczne, dach, kominy, piwnice, przechył budynku), ale także w ogrodzeniu (płot, brama, słupki) czy w nawierzchni (zdeformowany podjazd, naruszona kostka brukowa czy płyty betonowe). Warto również wystąpić o odszkodowanie za szkody, które powstały na terenach zielonych (zdeformowany teren, zalanie terenu na skutek zapadlisk powstałych po osuwiskach kopalnianych, uszkodzone drzewa i krzewy, uszkodzone instalacje na terenie działki, uszkodzony żywopłot, zrujnowane plony).
Należy pamiętać, że kwoty proponowane przez kopalnie bardzo często odbiegają od rzeczywistej kwoty odszkodowania, jaka jest należna Poszkodowanym. Częstokroć już w pierwszym kosztorysie sporządzanym przez kopalnię kwota odszkodowania jest pomniejszona o tzw. współczynnik korygujący, który wynosi 30%, przez co Poszkodowani, którzy nie są we własnym zakresie w stanie wykonać remontu, muszą dołożyć z własnej kieszenie nie tylko do materiałów, których nie da się w hurtowni kupić za 70% ich wartości, ale i także do robocizn, tj. wynagrodzenia firmy, która będzie takowy remont wykonywała. Należy także zwrócić uwagę przy weryfikacji kosztorysów sporządzonych przez kopalnie, które niejednokrotnie nie zawierają pełnego zakresu prac niezbędnego do zlikwidowania powstałych szkód górniczych.
Kopalnia ma 30-dniowy termin na zawarcie ugody. Po upływie tego czasu następuje wyczerpanie postępowania ugodowego, a poszkodowany nabywa uprawnienie do wszczęcie postępowania sądowego w celu dochodzenia swoich roszczeń. Należy jednak pamiętać, że roszczenie o naprawę szkód górniczych może ulec przedawnieniu, dlatego tak ważne jest, by szybko zareagować i zdążyć przed zarzutem kopalni, że Poszkodowany wystarczająco wcześnie nie zgłosił faktu powstania szkód.
Prawa poszkodowanego:
Poszkodowany ma prawo żądać od kopalni naprawy szkody w trojaki sposób:
– naprawy szkód przez firmę wyłonioną w przetargu przez odpowiedzialną za szkody kopalnię;
– wypłaty kwoty stanowiącej równowartość robót i materiałów niezbędnych do zlikwidowania szkody;
– wypłaty jednorazowego odszkodowania z tytułu równowartości odtworzeniowej budynku, pomniejszonej o stopień naturalnego zużycia, w przypadku gdy wartość robót przekracza wartość budynku.
Należy także pamiętać, iż dla właścicieli nowych budynków przysługuje zwrot kosztów zabezpieczenia budynku przed ewentualnymi szkodami górniczymi w zależności od tego, jakie wytyczne do właściwości technicznych fundamentów dostanie właściciel od kopalni, w rejonie której buduje nowy budynek.
Obszar działalności w zakresie szkód górniczych
Działamy na terenie całego Śląska, tj. miast Bytom, Zabrze, Ruda Śląska, Mikołów, Tarnowskie Góry i wszystkich sąsiednich miejscowości.
Współpracujemy z kosztorysantami oraz biegłymi sądowymi, którzy w sposób rzetelny przed wytoczeniem procesu są w stanie ocenić realne kwoty możliwe do uzyskania od kopalni, a także ustalić związek przyczynowo- skutkowy, tj. pomiędzy powstałymi szkodami a działalnością kopalni. Kancelaria współpracuje także z geodetami, którzy w sposób rzetelny wykonają pomiar odchyłu budynku, wykazujący rzeczywisty przechył, który pozwoli ocenić, czy warto starać się o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypłaty wartości budynku.
Współpraca
Kancelaria Adwokacka współpracująca z kosztorysantami, rzeczoznawcami, budowlańcami, geodetami – dzięki wieloletniemu doświadczeniu podejmuje radykalne kroki w celu uzyskania jak najwyższego odszkodowania dla swoich klientów, z pominięciem tak bardzo niekorzystnych procedur, jakie są stosowane w chwili obecnej na wszystkich kopalniach.
Należy pamiętać, że nie warto odpuszczać nawet najmniejszych szkód spowodowanych przez działania kopalni, albowiem po to ustawa Prawo geologiczne i górnicze wprowadziła odpowiedzialność przedsiębiorstw górniczych, by każdy, kogo majątek został uszkodzony miał prawo żądać odpowiedniego odszkodowania adekwatnego do wyrządzonej szkody.